Św. Bernardyna ze Sieny, Wyznawcy [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY
Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny

Kazania: wszystkiex. Jana Jenkinsa

Na poświęcenie kadzidła 6 stycznia

Uroczystość Objawienia Pańskiego – Błogosławieństwo złota, kadzidła i kredy

W dniu dzisiejszym jesteśmy świadkami specjalnego błogosławieństwa złota, kadzidła i kredy, dokonywanego ku czci Trzech Królów. Wielka uroczystość, którą dziś obchodzimy, nosi nazwę Objawienia Pańskiego, ponieważ tego właśnie dnia Pan Jezus objawia się światu. Zbawiciel narodził się jak wiecie w stajence, jako najuboższy z ubogich, aby nauczyć nas pokory i to właśnie pokornym pasterzom objawił się w pierwszej kolejności.

Jednak mędrcy tego świata poszukują znaku, i Bóg w swym miłosierdziu daje im znak, gwiazdę, która prowadzi ich do Mądrości Wcielonej, którą jest Chrystus Pan. Niosą Mu trzy dary: złoto, kadzidło i mirrę, co upamiętnia udzielane dziś błogosławieństwo. Pobłogosławiona zostanie również kreda, używana do opisywania drzwi domów inicjałami Trzech Mędrców oraz cyframi oznaczającymi rok, w którym udzielane jest domowi błogosławieństwo.

Złoto symbolizuje władzę królewską Chrystusa, czyli Jego panowanie nad wszystkimi rzeczami tego świata. Kadzidło symbolizuje Jego Bóstwo, gdyż okadza się jedynie samego Boga lub rzeczy, które przedstawiają Jego Boską naturę. Mirra nakładana była przez starożytnych na ciała zmarłych przed ich pochówkiem, ponieważ zachowywała zwłoki od rozkładu. Symbolizuje ona Mękę i Śmierć Zbawiciela.

Kreda, dokładnie taka sama jaką posługuje się nauczyciel podczas zajęć w szkole, symbolizuje samego Pana Jezusa lub Jego urząd nauczycielski. Chrystus, podobnie jak kreda, wyniszcza się gdy przekazuje nam swą naukę – a uczy nas przede wszystkim przez Krzyż. Podobnie jak kreda, wypisuje swe prawa w naszych sercach wyniszczając samego siebie. W przeciwieństwie do pisania na kamieniu czy posługiwania się piórem – kreda poświęca niejako swą własną istotę, by litery mogły stać się widoczne. Podobnie, by nauka Chrystusa wypisana została w naszych sercach, Zbawiciel ofiaruje się na Krzyżu i na naszych ołtarzach każdego dnia.

Po pobłogosławieniu kredy, w trakcie błogosławieństwa domu użyta ona zostanie do wypisania liter na drzwiach wejściowych. Kapłan wypisze litery K, M, B, a przed i po nich cyfry oznaczające bieżący rok. Litery te symbolizują Trzech Królów – Kaspra, Melchiora i Baltazara. W wersji łacińskiej pisze się C.M.B., co oznacza nie tylko imiona Trzech Królów, ale też skrót łacińskiego zdania: Christus Mansionem Benedixit. Chrystus pobłogosławił ten dom.

Tak więc, Drodzy Wierni, rozważajmy te tajemnice naszej wiary, pamiętając zwłaszcza o wzrastaniu w łasce, która doprowadzi nas kiedyś do naszego niebieskiego domu.

x. Jan Jenkins FSSPX

01.01.1970 r.; Józefów

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Rycerstwo w czasach pacyfizmu

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.