dzień ferialny [4 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY

08.07—17.07

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn i kobiet

08.07—17.07 Jaworki k. Szczawnicy zmiana

obóz wakacyjny dla chłopców

17.07—26.07 Jaworki k. Szczawnicy zmiana

obóz wakacyjny dla dziewcząt

20.07 Tuchów

zmiana godziny Mszy św. (jednorazowo)

16.08—22.08 Tatry Wysokie, Słowacja

obóz wędrowny dla chłopców

22.08—28.08 Tatry Wysokie, Słowacja

obóz wędrowny dla dziewcząt

26.08—31.08 Bajerze

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn

03.09—07.09 Bajerze zmiana

rekolekcje montfortańskie dla mężczyzn i kobiet

09.09—14.09 Warszawa

rekolekcje ignacjańskie dla kobiet

Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
Sekretariat Krucjaty Różańcowej Tradycji
Bractwa Św. Piusa X
ul. Garncarska 32
04-886 Warszawa

Luty 2001 r.

List okólny nr 12

DO UCZESTNIKÓW KRUCJATY RÓŻAŃCOWEJ

Drodzy Krzyżowcy Matki Bożej Różańcowej,

Szaleniec Niepokalanej to tytuł książki, o której niektórzy z Was pewnie słyszeli, może nawet ją czytali; kim jest ten szaleniec?... Dobrze pamiętacie – to św. Maksymilian Kolbe. (Autorką tej książki jest Maria Winowska; przy okazji chciałbym polecić inne pozycje jej autorstwa, gdyż ich lektura może być bardzo korzystna dla katolickiego czytelnika.)

Rzeczywiście, można św. Maksymiliana nazwać szaleńcem; zwłaszcza jemu współcześni nie mogli czynić inaczej. Jeżeli się bowiem patrzy na jego życie, to wyraźnie widać, że ma ono w sobie coś nadzwyczajnego, coś, co jest jakby spoza tego świata, coś, co jest od Pana Boga dane w sposób nadzwyczajny. Spoza tego świata, ale jednak nie spoza tego, co się widzi u świętych; ponieważ każdy święty ma w sobie coś niezwykłego, i w tym są oni sobie równi.

Zdobyć świat dla Niepokalanej” – tak brzmiało hasło świętego, które chciał urzeczywistnić aż do szaleństwa. W kwietniu roku 1927, wracając z Zakopanego, o. Maksymilian spotkał w pociągu studentów Japończyków, nawiązał z nimi rozmowę, wręczył im wedle zwyczaju swoje „kulki” i otrzymał w zamian talizmany w postaci małych, metalowych słoniątek.

Tymże więc karmią się miliony dusz? O. Maksymilian uczuł nagle, że wołają go z daleka, jak owego Macedończyka w wizji św. Pawła. Minęły trzy lata. Pewnego dnia ruszył o. Maksymilian do ojca prowincjała i wszczął taki oto dialog:

– Jeśli taka jest Wola Niepokalanej, chciałbym założyć Jej zagrodę w Japonii i zacząć jak najprędzej wydawać «Rycerza» po japońsku.

Ojciec prowincjał aż podskoczył:

– Ma Ojciec na to pieniądze?

– Nie!

– Umie Ojciec po japońsku?

– Nie, ale się nauczę.

– Czy ma Ojciec przynajmniej oparcie, znajomych, jakieś zabezpieczenie tam na miejscu?

– Nie, ale Niepokalana zaradzi”.

Była to ta sama ufność, której żądał Jezus od swych uczniów w czwartą niedzielę po Objawieniu, płynąc razem z nimi po morzu, kiedy nastała wielka burza. Ta sama ufność, której żądał Jezus od siostry Faustyny, mówiąc do niej o tym prawie w każdym objawieniu.

Jezu ufam Tobie” – jakże bardzo miły jest Panu Bogu ten akt strzelisty, poprzez który przynajmniej próbujmy wzbudzić w sobie tę ufność, którą święci posiadali niejako w nadmiarze! W przypadku św. Maksymiliana rzeczywiście doszło do założenia placówki w Japonii, co można uznać za wynagrodzenie tej wielkiej, a nawet nadzwyczajnej ufności świętego.

Ufność jest cnotą bardzo nam potrzebną, przede wszystkim w trudnych sytuacjach. Niestety, większość ludzi stara się o tę cnotę dopiero wtedy, gdy znajdują się w takich trudnościach, że potrzebują Pana Boga jako „ostatniej deski ratunku”. Uświadommy sobie, że ufność pokładana w Bogu we wszystkich sytuacjach jest najpiękniejszą formą miłości do Niego! Ufność Panu Bogu jest najbardziej prawdziwym realizowaniem miłości – aby to jednak pojąć, trzeba dużo modlić się i medytować.

Różaniec może być dla nas szkołą wszystkiego, co jest potrzebne na drodze do Nieba. Jesteście członkami Krucjaty Różańcowej; przypominajcie sobie wciąż na nowo, że Matka Boska ofiarowała Różaniec jako prezent miłości, którą nas obdarza. Uczenie się tej modlitwy, dobrego jej odmawiania, było dla świętych nie tyle obowiązkiem, co o wiele bardziej miłą okazją i środkiem wiodącym do spełnienia ich pragnień. Jeżeli więc masz różaniec, masz zarazem i kompas, który będzie Cię prowadził od początku aż do samego końca Twojej drogi.

ks. Anzelm Ettelt FSSPX

spis listów »

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Relikwie Męki Pańskiej

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.