Św. Jozafata, Biskupa i Męczennika [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY
Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
Sekretariat Krucjaty Różańcowej Tradycji
Bractwa Św. Piusa X
ul. Garncarska 32
04-886 Warszawa

Grudzień 2001 r.

List okólny nr 15

DO UCZESTNIKÓW KRUCJATY RÓŻAŃCOWEJ

Drodzy Krzyżowcy Matki Bożej Różańcowej,

Cytując założyciela naszego Bractwa, nasz przełożony, ks. Stehlin, pisał dwa lata temu w artykule wstępnym Zawsze wierni:

Arcybiskup Lefebvre tak często mówił o tej krucjacie: „Na was, którzy jesteście głową rodzin, spoczywa ciężka odpowiedzialność w waszym kraju! Nie wolno nam przyglądać się bezczynnie, jak wasz kraj zalewa socjalizm i komunizm! Nie wolno wam tego, albo nie jesteście już katolikami. Podczas wyborów musicie walczyć o to, aby mieć katolickiego burmistrza, katolickich posłów, aby Francja wreszcie znów stała się katolicka. To nie jest czyste politykowanie, to oznacza uprawianie dobrej polityki, takiej jaką uprawiali święci, takiej, jaką uprawiali papieże, którzy wystąpili przeciwko Attyli, jak św. Remigiusz, który nawrócił Chlodwiga, jak św. Joanna d’Arc, która uratowała Francję przed protestantyzmem”.

Nie dotyczyło to, co prawda, bezpośrednio Krucjaty Różańcowej, chodziło tu o krucjatę bardziej ogólną, do której wzywani są katolicy na różne sposoby. Jednakże Krucjata Różańcowa nie jest sprawą ograniczoną tylko do terenu Polski! Na początku tego roku Przełożony Generalny Bractwa Św. Piusa X, bp Fellay, wezwał wszystkich wiernych do udziału w Krucjacie Różańcowej, aby dopomóc sprawie naszych stosunków z Rzymem!

Przypomnijmy więc sobie, co znaczy słowo albo pojęcie „krucjata”. W czasach powstania tego słowa, krucjaty wybierały się bronić Ziemi Świętej. Dzisiaj chodzi w sumie o to samo: wstąpić do krucjaty jest czymś podobnym do wstąpienia do wojska, do wyruszenia żołnierzy na wojnę. Św. Maksymilian wielokrotnie zachęcał do zaangażowania w święte rzeczy Boga, które to zaangażowanie lubił nazywać krucjatą albo milicją. Albowiem pojęcia te wyrażają w gruncie rzeczy to samo. Milicja jest łacińskim słowem miles – ‛żołnierz’, a militia (spolszczone milicja) – „służba wojskowa”. Krucjata Różańcowa ma częściowo te same cele jak Milicja założona przez św. Maksymiliana: ma starać się o nawrócenie grzeszników, heretyków i schizmatyków, a zwłaszcza masonów i o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej. Nasza Krucjata nazywa się „Różańcową”, ponieważ podkreśla znaczenie odmawiania Różańca świętego, jako jednego z najbardziej skutecznych środków do osiągnięcia tego celu. Pamiętajcie, że w objawieniach fatimskich Matka Najświętsza zwracała nam uwagę na potrzebę odmawiania tej modlitwy! Pamiętacie też, że wtedy ustanowiła również Nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, co z kolei było bodźcem dla św. Maksymiliana założenia dzieła Niepokalanej.

Matka Boska Fatimska podaje powyższe dwa sposoby w celu walczenia z herezją panującą w naszych czasach, mianowicie z modernizmem i synkretyzmem, herezją, która ma ten sam cel co zawsze: usunąć jedyną prawdziwą religię! Są środki do obrony i Matka Boska chce byśmy z nich korzystali! Bądźcie więc radośni w wykonywaniu tego szlachetnego obowiązku, który przecież chętnie i dobrowolnie wzięliście na siebie!

Kiedy zaś żadna siła ludzka nie potrafiła pokonać herezji albigensów i katarów, św. Dominik uczył ludzi modlitwy różańcowej; dzięki temu w ciągu stu lat obydwie ohydne sekty przestały istnieć. A kiedy Europa była zagrożona inwazją Turków, armia katolicka pokonała pod Lepanto (1571) silniejszą armię sułtana. Stało się to z powodu ogłoszenia przez św. Piusa V pierwszej duchowej Krucjaty Różańcowej dla wszystkich wiernych. Dziękując zaś Opatrzności Bożej za odniesione zwycięstwo ustalił święto Matki Bożej Różańcowej.

Niech Bóg Wam udzieli pełni swego błogosławieństwa!

ks. Anzelm Ettelt FSSPX

spis listów »

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Co Kościół dał Polsce?

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.