Św. Jozafata, Biskupa i Męczennika [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY
Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
Sekretariat Krucjaty Różańcowej Tradycji
Bractwa Św. Piusa X
ul. Garncarska 32
04-886 Warszawa

Maj 2003 r.

List okólny nr 20

DO UCZESTNIKÓW KRUCJATY RÓŻAŃCOWEJ

Drodzy Krzyżowcy Matki Bożej Różańcowej,

Pod tytułem Pius X – dalekowzroczność Świętego pewne czasopismo włoskie zamieściło pierwszą część długiego artykułu o tym świętym papieżu; artykuł zawierał między wieloma rozdziałami jeden, zatytułowany Nowa religia. Podczas gdy wszystkie herezje protestanckie są – pisał Autor – jakimiś odłamami chrześcijaństwa, to „nowa religia”, której gwałtowny rozwój na początku XX w. dostrzegał Papież, jest czymś niebywałym, czymś, co zaistniało w historii po raz pierwszy! Trzeba się jednak zapytać, jak uczynił to św. Pius X, czy to „coś” może być w ogóle nazywane religią. Powodem tej wątpliwości jest między innymi cechująca tę apokaliptyczną hydrę pogarda wobec wszystkiego, co święte, a wszak brak sacrum to – ateizm. Zanegowano różnicę pomiędzy sferą Boską a ludzką, obalono poczucie nadprzyrodzoności, znikają systematycznie uwielbienie, adoracja, pobożność, duchowość, skromność i pokora wobec Boskich tajemnic, tzn. to wszystko, co jest cechą religii. Zamiast tego nową „religią” stały się „praca”, „pokój”, „godność człowieka”, „polepszenie warunków życia”, „połączenie narodów”, „wyzwolenie uciśnionych”, „ujarzmienie sił natury”, „nowe społeczeństwo”, „demokracja” etc. Niestety, ten niezwykle niebezpieczny trend, ta nowa, ateistyczna „religia” zdobywa sobie po cichu coraz liczniejsze rzesze zwolenników, nie tylko wśród wiernych świeckich, ale również wśród hierarchów i kapłanów.

Drodzy Krzyżowcy, te słowa nie są wyczerpującym opisem dzisiejszej sytuacji – chciałem przez nie tylko przypomnieć Wam o tym, jak bardzo potrzebna jest Wasza modlitwa. Opatrzność Boża wysyła bowiem dusze, które – dobrowolnie – wiele się modlą, ponieważ poznały konieczność modlitwy oraz rozmiary kryzysu! I Wy jesteście wśród tych, którzy zaofiarowali Panu Bogu swoją pomoc w walce obecnych czasów. Przede wszystkim intencja „o powrót Narodu Polskiego do Tradycji Apostolskiej i Mszy św. Wszechczasów”, „o nawrócenie młodzieży” oraz „o Królestwo Powszechne Chrystusa Pana we wszystkich dziedzinach życia” odnoszą się precyzyjnie do tego strasznego kryzysu, w którym znalazł się Kościół Święty.

W czwartym rozdziale swej Ewangelii św. Jan opisuje rozmowę Pana Jezusa z pewną niewiastą; Zbawiciel mówi jej, że nadejdzie taki czas, kiedy pobożni ludzie będą adorować Boga „w duchu i w prawdzie”. Pan Jezus dodał jeszcze, że takich właśnie ludzi szuka nasz Ojciec w Niebie. – Pan Bóg w czasach, kiedy sytuacja Kościoła była najtrudniejsza, wysyłał zawsze swoich Świętych, aby ratowali Jego Świętą Oblubienicę. Pozostaje tajemnicą, dlaczego Pan Bóg dozwala na tak wielkie nieprawości, ale wiemy, że zwycięstwo w końcu nadejdzie, a tym, który wygra, będzie Pan Bóg. To zwycięstwo Łaski nad złem będzie chwałą Boga zarówno na końcu czasów, jak i już od samego początku dziejów w każdym ucisku, którego kiedykolwiek doznawał Kościół. Wzorem każdego pojedynczego zwycięstwa jest Zmartwychwstanie Pana Jezusa; w momencie wyjścia z Grobu nasz Zbawiciel raz na zawsze pokonał wszystkie grzechy, herezje – i samą śmierć. Jednak w każdym osobnym przypadku, w każdej epoce i w każdym kryzysie Pan Bóg posługiwał się wybranymi duszami, które – poznając w cudowny sposób cały tragizm sytuacji – dobrowolnie składały siebie w ofierze, bądź to przez bardzo długie nieraz, dobrowolne modlitwy, bądź nawet przez życzenie ofiarowania Panu Bogu swego życia za katolicką Wiarę. Wiem, że nawet dzisiaj istnieją tacy wierni, ponieważ jeden z nich, członek naszej Krucjaty Różańcowej, powiedział mi w tych dniach, że gotów byłby ponieść śmierć dla Pana Boga i dla Wiary katolickiej. Pan Bóg chętnie przyjmuje ofiary; wiemy o różnych przypadkach, że ofiarowanie własnego życia zostało przyjęte, a takie osoby przez to uświęciły się nie mniej, niż znani święci.

Niech Pan Bóg udzieli Wam swojego błogosławieństwa we wszystkich Waszych sprawach!

ks. Anzelm Ettelt FSSPX

spis listów »

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Co Kościół dał Polsce?

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.