Św. Jozafata, Biskupa i Męczennika [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY
Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
Sekretariat Krucjaty Różańcowej Tradycji
Bractwa Św. Piusa X
ul. Garncarska 32
04-886 Warszawa

Lipiec 2003 r.

List okólny nr 21

DO UCZESTNIKÓW KRUCJATY RÓŻAŃCOWEJ

Drodzy Krzyżowcy Matki Bożej Różańcowej,

W przyszłym miesiącu wypadają bardzo ważne i dostojne święta Matki Bożej: oprócz Wniebowzięcia N.M.Panny i tydzień później święta Jej Niepokalanego Serca, czcimy Ją przy końcu sierpnia jako Królową Częstochowską. Ojciec Manicelli, zmarły w 1618 roku, zapytał raz Matkę Boską podczas wizji, którą miał, w jaki sposób mógłby najlepiej Ją uczcić – i otrzymał dziwną, jak dla Włocha, odpowiedź: „Nazywaj mnie Królową Korony Polskiej!”. Kiedy w XVII wieku cały naród błagał podczas potopu szwedzkiego: „Królowo Korony Polskiej – ratuj nas!”, Maryja okazała się prawdziwą Matką i Królową i ocaliła swoje wierne dzieci. Chciejmy więc pamiętać, że Ona jest naszą Matką i Królową i że w niebieski, cudowny a potężny sposób nam króluje – zarówno w historii, jak i w aktualnym czasie i w naszym własnym życiu; cudownie przynajmniej wtedy, jeżeli się nie wahamy przez różaniec – Jej ulubioną modlitwę – oddać Jej tę chwałę, którą ma jako Królowa Nieba i ziemi, i jeżeli się nie wahamy prosić Nią o wszystko to, czego w ucisku i udręce potrzebujemy.

Po cudownej obronie Częstochowy i po ostatecznym zwycięstwie nad Szwedami, w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz dnia 1 kwietnia 1656 roku uroczyście i w imieniu całego narodu ślubował wierność Królowej Korony Polskiej. Częstochowa stała się stolicą Maryi, a pielgrzymki poczęły płynąć do Jej sanktuarium. – Odtąd naród polski we wszystkich swoich udrękach, przeciwnościach i burzach dziejowych z wielką wiarą patrzył ku „Jasnej Górze Zwycięstwa”, jak zwano ją od lwowskiego ślubowania.

W 1956 roku episkopat Polski, wierny przekonaniu, że w największych nawet zagrożeniach, a zwłaszcza w zagrożeniu wiary i zasad chrześcijańskiej moralności tarczą narodu jest Jasnogórska Maryja, złożył Śluby i podjął nowennę, przygotowującą Polskę pod przewodem Matki Najświętszej do moralnego odrodzenia przed rocznicą tysiąclecia chrztu.

Nigdy jeszcze w historii ludzkości nie było większych zagrożeń niż w naszym czasie. Bez modlitwy człowiek nie może oprzeć się niebezpieczeństwu, dlatego dużo dusz wpada do piekła, za mało jest bowiem tych, którzy się modlą. Atakiem jeszcze gorszym niż fizyczny jest szatański atak na wiarę i moralność. Błędy i sprzeczności wkradają się prawie niepostrzeżenie do umysłów większości katolików i potem, już jakby od wewnątrz, pracują tam jak wirus, zmieniając i wykoślawiając wiele dawniejszych przekonań i pobożnych zwyczajów. Towarzyszy temu inny symptom tego czasu, a mianowicie upadek moralności. – Oba te rodzaje zła wspierają się wzajemnie, wykorzystując różne słabości, które stały się udziałem człowieka od upadku jego prarodziców, takie jak lenistwo do dobrego i w związku z tym pewna naturalna niechęć do religii w ogóle, przez co człowiek odwraca się od Boga, skąd bierze się cała lawina zła. Ale wiemy, że nie ma takich zagrożeń, w których by nasza Matka nie pomogła. Bądźmy więc zawsze silni w tej nadziei i nieustanni w modlitwie różańcowej! Pamiętajcie, że Matka Boska pomaga każdemu z Was osobiście, a dzięki Waszym modłom całemu Narodowi.

Niech Pan Bóg udzieli Wam swojego błogosławieństwa we wszystkich Waszych sprawach!

ks. Anzelm Ettelt FSSPX

spis listów »

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Co Kościół dał Polsce?

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.