„Na świecie ucisk mieć będziecie; ale ufajcie, jam zwyciężył świat” Jan 16,33
czwartek wśród oktawy po Zesłaniu Ducha Świętego [1 kl.]

Zakony Tradycji katolickiej

Zgromadzenia męskie

Opactwo benedyktyńskie Matki Bożej z Gwadelupy (Nowy Meksyk, USA) pozostaje wierne tradycyjnej benedyktyńskiej regule i dyscyplinie. Posiada około 25 mnichów spędzających życie na modlitwie, studiowaniu i pracy fizycznej. Codziennie śpiewają tradycyjną Mszę św. i oficjum.

Kapucyni od św. Franciszka w Morgon (Francja) ściśle przestrzegają reguły św. Franciszka, podążając za Chrystusem w ubóstwie i umartwieniu. Wspólnota, licząca razem około 15 mnichów składa się z braci wykonujących prace fizyczne i ojców zarządzających nowicjatem oraz głoszących misje i rekolekcje poza opactwem. Założycielem tych kapucynów jest o. Eugene de Villeurbanne, były misjonarz z Afryki, który zmarł w 1996 r. w opinii świętości.

Zgromadzenie Przemienienia Pańskiego (Merigny, Francja) jest na wpół kontemplacyjną wspólnotą (około 12 mnichów) posiadającą specyficzny cel i apostolat polegający na modlitwie o powrót prawosławnych do jedności katolickiej. W ramach pracy apostolskiej głoszą rekolekcje i obsługują wiele tradycyjnych kaplic.

Stowarzyszenie L’Oeuvre de l’Etoile (Nimes, Francja) zostało utworzone w 1957 r. przez ks. Raffalego dla opieki nad dziećmi i sierotami. W chwili obecnej działa nauczając chłopców i formując kapłanów i zakonników, którzy mają zostać nauczycielami.

Celem Misji Dobrej Nadziei (La Guiche, Francja) jest odrodzenie działalności nauczycielskiej i wzbogacenie życia religijnego o dzieła miłosierdzia. Patronami Misji są Matka Boża i św. Benedykt. Do dzieł miłosierdzia należy zakładanie szkół, wspieranie ludzi starych i niesienie pomocy chorym i umierającym w szpitalach.

Głównym celem Pomocników Chrystusa Króla z Caussade we Francji jest nawrócenie grzeszników poprzez głoszenie Rekolekcyj Ignacjańskich.

Zgromadzenia żeńskie

Należą tu przede wszystkim tradycyjne Karmele założone przez matkę Marię Krystynę, siostrę arcybiskupa Lefebvre. Siostry zakonne żyją tu pod ścisłą klauzurą, oddając się modlitwie i umartwieniu, skoncentrowanym na Przenajświętszej Ofierze Mszy. Składają również śluby ścisłego życia w ubóstwie. W chwili obecnej istnieje pięć Karmeli: w Quievrain (Belgia), Spokane (USA), Bas-en-Basset (Francja), Eynesse (Francja) oraz Chexbres (Szwajcaria).

Opactwo benedyktyńskie Notre Dame de Toute Confiance (Lamprey, Francja) skupia małą grupę benedyktyńskich mniszek pragnących przestrzegać reguły św. Benedykta i prowadzić życie w modlitwie i kontemplacji. Centralne miejsce w ciągu dnia zajmuje Msza św., a oficjum śpiewa się siedem razy dziennie i raz w nocy.

Kontemplacyjne dominikanki z Avrillé (Francja) żyją duchem Zakonu Dominikanów i towarzyszą swoim aktywnym braciom dominikanom poprzez swoje modlitwy, pokuty, umartwienia i życie w ciszy murów klasztornych.

Zakon Ubogich Klarysek związany z kapucynami z Morgon (Francja) wyróżnia się swoim ubóstwem. Siostry żyją ze swojej pracy i jałmużny. Ich misją jest być nieustającym głosem tych, którzy „nie praktykują modlitwy, nie mogą bądź nie chcą się modlić”.

Zgromadzenie Małych Sióstr od św. Franciszka z Asyżu ścisłej obserwancji (Le Trevoux, Francja) skupia ok. 40 sióstr żyjących modlitwą i kontemplacją w duchu franciszkańskim, charakteryzującym się ubóstwem, prostotą, radością, świętą wolnością i miłością braterską. Siostry prowadzą również swój apostolat, pomagając ludziom chorym i starym oraz nauczając katechizmu.

Nauczające Dominikanki z Brignoles (Francja) obrały sobie za cel służbę Chrystusowi w duszach dzieci, życie modlitwy i osobistego uświęcenia oraz służbę bliźniemu poprzez apostolat nauczania. Około 90 sióstr prowadzi obecnie 5 szkół podstawowych i średnich dla dziewcząt na terenie Francji.

Nauczające Dominikanki z Fanjeaux (Francja) formują dziewczęta do godnego wypełniania ich obowiązków na wzór Maryi. Siostry przygotowują dziewczęta do ich przyszłych zadań chrześcijańskich kobiet poprzez formację doktrynalną i rozważania nad kulturą, podejmowane w świetle Chrystusa. Około 150 sióstr prowadzi sześć podstawowych i średnich szkół na terenie Francji i jedną w USA.

Normalny dzień ok. 25 sióstr należących do zgromadzenia Uczennic Wieczernika (Velletri, Włochy) ogniskuje się na adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ich zasadniczy apostolat polega na nauczaniu katechizmu oraz publikowaniu i propagowaniu doktryny katolickiej w celu obrony jej przed modernizmem.

Siostry Bractwa Przemienienia (Merigny, Francja) oddają się życiu półkontemplacyjnemu i misjonarskiemu, wypełnionemu pobożnością liturgiczną – Oficjum, Mszą św., nawiedzaniem Najświętszego Sakramentu. Prowadzą również lekcje katechizmu i opiekują się chorymi.

Głównym celem ok. 25 Sióstr od św. Jana Chrzciciela jest upowszechnianie znajomości Ewangelii i rozprzestrzenianie Słowa Bożego. Siostry opiekują się chorymi, starszymi, dziećmi i wszystkimi, którym nieobce jest cierpienie.

Zgromadzenie Córek Maryi od Przenajświętszej Krwi (Haeusern, Niemcy) skupia ok. 10 sióstr, których powołaniem jest wieczysta adoracja Przenajświętszej Krwi i cześć dla Matki Bożej. Siostry modlą się o uświęcenie kapłanów, pomagając im w ten sposób w ich duchowej walce.

Wiadomości Tradycji katolickiej

Najnowsze wpisy w kategorii „Zakony”:

10.05.2023

Obłóczyny s. Marii Stanisławy FSPX

„Korono dziewic wspaniała,/O Synu Matki, co w sławie,/Dziewictwa, rodząc, została,/Słysz modlitwy łaskawie”. 30 kwietnia br. te słowa hymnu Iesu, corona virginum rozbrzmiewały w przyklasztornej kaplicy pw. Ducha Świętego w Göffingen w Bawarii, podczas gdy Karolina Pijanowska, panna pochodząca z Katowic, przyjmowała habit sióstr Bractwa św. Piusa X. Uroczystości przewodniczył ks. Stefan Pfluger, przełożony niemieckiego dystryktu… Czytaj dalej »Obłóczyny s. Marii Stanisławy FSPX

24.01.2022

Zmarł ks. Jan Jakub Marziac

Powierzamy Waszym modlitwom duszę ks. Jana Jakuba Marziaca, zmarłego w nie-dzielę 9 stycznia 2022 r. Urodzony 2 lipca 1924 r. w Strasburgu, wyświęcony na kapłana 11 lutego 1954 r. dla Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, służył jako misjonarz na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Dahomeju (obecnie Benin), zanim został wydalony ze swojej wspólnoty za swoje przywiązanie do… Czytaj dalej »Zmarł ks. Jan Jakub Marziac

01.10.2021

Filipiny: Uroczystość w nowicjacie oblatek

15 września 2021 r., święto Siedmiu Boleści N.M.Panny, był szczególnym dniem dla oblatek Bractwa św. Piusa X na Filipinach. W nowicjacie w Davao podczas uroczystej Mszy św. dwie nowicjuszki z Filipin złożyły pierwsze śluby zakonne i otrzymały czarny welon i pierścień oblatek. Ponadto pięć sióstr odnowiło czasową oblację, aby dalej realizować powołanie pocieszania Matki Bożej… Czytaj dalej »Filipiny: Uroczystość w nowicjacie oblatek

23.06.2021

Włochy: Obłóczyny i pierwsze śluby u Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego

„Przyjdź, oblubienico Chrystusa, przyjmij koronę” (ze Mszy ku czci dziewicy). W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jedenaście postulantek przyjęło habit zakonny Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego, a dwie nowicjuszki złożyły pierwsze śluby. Uroczystość miała miejsce w siedzibie dystryktu włoskiego w Albano Laziale w pobliżu Rzymu. Celebransem był ks. Dawid Pagliarani FSSPX, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św.… Czytaj dalej »Włochy: Obłóczyny i pierwsze śluby u Pocieszycielek Najświętszego Serca Jezusowego

22.10.2020

Filipiny: Relacja z ceremonii oblacji w nowicjacie sióstr oblatek w Davao

15 września pozostanie pamiętną datą dla nowicjuszek, ponieważ był to dzień pierwszej oblacji sióstr, które przeszły formację w Davao. Wspólnota przygotowywała się duchowo do tego wydarzenia w domu rekolekcyjnym w Calinan, który powstał – dzięki dobroczyńcom z Davao – na terenie dużej wiejskiej farmy. Przeor ks. Tymoteusz Pfeiffer FSSPX, który jest profesorem apologetyki, egzegezy oraz… Czytaj dalej »Filipiny: Relacja z ceremonii oblacji w nowicjacie sióstr oblatek w Davao