Św. Grzegorza Barbarigo, Biskupa i Wyznawcy [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY

19.06—23.06 zmiana

rekolekcje dla członków MI

20.06 wszystkie kaplice

Boże Ciało: Msze św.

22.06 Olsztyn zmiana

V Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

22.06 Kalwaria Zebrzydowska

pielgrzymka dróżkami Pana Jezusa

23.06 Bajerze

zmiana godziny Mszy św. (jednorazowo)

01.07—06.07

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn

08.07—17.07

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn i kobiet

08.07—17.07 Jaworki k. Szczawnicy zmiana

obóz wakacyjny dla chłopców

17.07—26.07 Jaworki k. Szczawnicy zmiana

obóz wakacyjny dla dziewcząt

16.08—22.08 Tatry Wysokie, Słowacja

obóz wędrowny dla chłopców

22.08—28.08 Tatry Wysokie, Słowacja

obóz wędrowny dla dziewcząt

26.08—31.08

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn

03.09—07.09 zmiana

rekolekcje montfortańskie dla mężczyzn i kobiet

09.09—14.09

rekolekcje ignacjańskie dla kobiet

Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
  
Katechizm o kryzysie w Kościele

Wprowadzenie

To zaś jest życie wieczne, aby poznali Ciebie, jedynego Boga prawdziwego i tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa (J 17, 3)

Za każdym razem, kiedy katolicka prawda w niepokojach tego świata była szczególnie zaciekle atakowana, teologowie – prowadzeni przez Ducha Świętego – chwytali za pióro i sporządzali traktaty dla jej obrony. Gdyż herezja atakuje Ciało Chrystusa zawsze jak narośl rakowa, osłabia i fałszuje wiarę, prowadzi dusze na manowce i zagraża w ten sposób ich wiecznemu zbawieniu. Człowiek może przecież żyć tylko z prawdy, chrześcijanin może żyć tylko z wiary (zob. Rz 1, 17), nigdy – z błędu i z kłamstwa.

Cóż było zatem w naszym dzisiejszym czasie neomodernizmu, dwuznaczności i liberalnych sofizmatów bardziej potrzebne, niż sporządzić katechizm o panującym w Kościele kryzysie, który w pierwszym rzędzie jest kryzysem filozofii i teologii, kryzysem przekazywania i praktykowania wiary. Z tego wypływa kryzys moralności, kryzys całego życia kościelnego (liturgia, życie kapłańskie i zakonne, powołania, pobożność eucharystyczna i maryjna etc.), kryzys dyscypliny, upadek diecezji i parafii. Do służby prawdzie należy niewdzięczna często praca ukazywania błędów i wskazywania fałszerzy. Tylko w ten sposób może Kościół wyzdrowieć, tylko tak unikną wierni zakłopotania i zaraźliwie heretyzującego ducha. Bóg ustanowił przecież swe kapłaństwo, „aby wytracać i rozwalać, budować i sadzić” (Jer 1, 10).

Niech Czytelnik bez uprzedzeń przeczyta tę trzeźwą analizę nowej liturgii, ekumenizmu, wolności religijnej, kwestii winy po stronie papieży i biskupów w czasie i po Soborze Watykańskim II, a będzie musiał uznać celność postawionych pytań i udzielonych odpowiedzi. Tutaj nie przedstawia się prywatnych poglądów ani śmiałych teorii. Tutaj nowości są analizowane w świetle tradycyjnej nauki Kościoła. Oby Katechizm o kryzysie w Kościele znalazł szerokie rozpowszechnienie i przyczynił się walnie do przezwyciężenia tegoż kryzysu. Jego twórcy należy się podziękowanie, za tę przysługę uczynioną prawdzie, duszom oraz świętemu, rzymskiemu i katolickiemu Kościołowi.

„I poznacie prawdę, a prawda was wyswobodzi” – mówi Pan w Ewangelii (J 8, 32). Jego słowo obowiązuje na wieki, gdyż jest boskie.

ks. Franciszek Schmidberger,
Pierwszy Asystent Bractwa Św. Piusa X

Jaidhof
w Święto Bożego Ciała
29 maja AD 1997

  
Katechizm o kryzysie w Kościele
Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Relikwie Męki Pańskiej

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2019 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.