Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X
feria Wielkiego Postu [3 kl.]

Dzwonnica kościoła w Gdyni

Projekt zakończony. Deo gratias!
Niepokalane Serce NMPanny
Niepokalane Serce NMPanny

Współczesny człowiek jak chyba nigdy wcześniej potrzebuje widocznych znaków i symboli religijnych, które w zlaicyzowanym świecie będą mu przypominać o Bogu, o wieczności, o zbawieniu… Dzięki hojności Darczyńców posiadamy w Gdyni piękny kościół pw. Niepokalanego Serca NMP. Od dłuższego czasu posiadamy też plan i pozwolenie na budowę wieży-dzwonnicy, jednak projekt ten nie może być wciąż realizowany z powodu braków środków. Tych nie da się pozyskać inaczej jak tylko ogłaszając zbiórkę i odwołując się do Waszej hojności. Dlatego też za zgodą przełożonego Bractwa w Polsce rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy, a niebawem, jeśli Bóg pozwoli, także budowę wieży-dzwonnicy naszego kościoła.

Sursum corda! – „W górę serca!”. Tak mówi lub śpiewa kapłan przed prefacją każdej Mszy świętej. Jednym z najważniejszych symboli modlitewnego wzniesienia serc do Boga jest zwieńczona krzyżem wieża kościoła, w której wnętrzu wisi dzwon. Taka wieża-dzwonnica pełni także ważną funkcję apostolską. Jest widoczna z daleka, służy do triumfalnego podniesienia znaku naszej wiary – krzyża świętego. Krajobraz z wieżami kościelnymi jest krajobrazem chrześcijańskim; przestrzeń z dźwiękiem dzwonów kościelnych jest przestrzenią chrześcijańską.

Wieża-dzwonnica powinna górować wymiarami nad innymi budowlami w swym otoczeniu. Swoją wysokością ma podkreślać, że kościół jest najważniejszym budynkiem wśród otaczających go budowli, domostw i siedzib różnych instytucji. W kościele – nie w domu, nie w urzędzie państwowym, nie w szkole czy w sklepie, ale właśnie w kościele na ołtarzu! – odbywa się to, co jest w życiu ludzkim najistotniejsze. Przypominają o tym właśnie wysoka wieża z krzyżem i dźwięk dzwonów.

Zamierzamy wybudować około szesnastometrową wieżę-dzwonnicę. Stanie obok drzwi wejściowych kościoła. Będzie pełniła funkcję portalu, czyli głównego wejścia do świątyni. Nad wejściem umieścimy artystyczny napis z tytułem kościoła.

Zwracam się do Was, drodzy Wierni, o wsparcie finansowe i modlitewne tego planu i z góry dziękuję za Waszą hojność. Tyle razy już dawaliście jej wyraz, więc ufam, że i tym razem wesprzecie realizację dzieła, które ma służyć większej chwale Boga i dobru dusz.

Szacunkowy koszt projektu wynosi 330 tys. zł.

x. Krzysztof Gołębiewski FSSPX, duszpasterz w Gdyni

projekt dzwonnicy projekt dzwonnicy projekt dzwonnicy