Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X
śś. Sotera i Kajusa, papieży i męczenników [3 kl.]
Zawsze Wierni nr 3/2001 (40)

Wiadomości katolickiej Tradycji

Seminaria Tradycji:

Ecône (Szwajcaria)

W sobotę 10 marca 11 seminarzystów otrzymało tonsurę, a 13 pierwsze niższe święcenia (ostiariat i lektorat). Trzej seminarzyści zostali wyświęceni na subdiakonów.

La Reja (Argentyna)

Mniej więcej rok temu rozpoczęto budowę barokowego kościoła seminarium; niedawno ukończono wieżę. 17 XII 2000 r. ks. biskup Fellay wyświęcił trzech kapłanów Bractwa Św. Piusa X oraz czterech diakonów, z których trzech należy do Bractwa Św. Jana-Marii Vianney’a. W marcu br. do seminarium wstąpiło 10 nowych kandydatów.

Goulburn (Australia)

Sześciu nowych seminarzystów wstąpiło w marcu br. do seminarium. (Serwis Informacyjny D.I.C.I. nr 3, kwiecień 2001)

Francja

W święto Chrystusa Króla 2000 r. odbyła się doroczna pielgrzymka Tradycji do Lourdes, w której uczestniczyło tym razem ponad 2,5 tys. wiernych. W pielgrzymce mogło również uczestniczyć ok. 40 chorych, dzięki zakonnicom Tradycji z Rafflay (siostry pielęgniarki). Władze sanktuarium udostępniły kościół św. Bernadetty do odprawienia uroczystej Mszy świętej; dały również do dyspozycji drogocenne ornaty ze skarbca sanktuarium, wśród nich stułę podarowaną przez Leona XIII oraz kielich podarowany przez księcia Monako.

Pielgrzymki jubileuszowe

W Roku Jubileuszowym, oprócz międzynarodowej pielgrzymki Tradycji do Rzymu, różne przeoraty Bractwa organizowały lokalne pielgrzymki do najbliższych kościołów jubileuszowych. We Francji wierni Tradycji zostali oficjalnie przyjęci w katedrach lub bazylikach: Nantes (1500 wiernych), Paryż (3000 wiernych), Avignon (700 wiernych), Mantes-La-Jolie (700 wiernych), Lisieux (3000 wiernych), Lourdes (2500 wiernych), Lyon (1300 wiernych), Reims (300 wiernych), Troyes (500 wiernych), Pontoise (500 wiernych), Quimper (600 wiernych) i Montpellier (500 wiernych). Organizowano również liczne pielgrzymki jubileuszowe do sanktuariów Francji, w których kościoły posiadały odpust jubileuszowy: 700 pielgrzymów szło do Domremy (św. Joanna d’Arc), 600 do Notre-Dame de Marceille, kilkuset do Notre-Dame de Laus, Dinan (św. Anna), Amettes i Notre-Dame de Liesse. Zazwyczaj przyjęcie ze strony biskupów i duchowieństwa było uprzejme, czasem nawet życzliwe. Bardzo rzadko zdarzało się, że przed pielgrzymami zamknięto kościoły: np. po komunikacie biskupa Soissons.

Nasza publiczna obecność w tych kościołach miała potrójny cel: 1° uświęcenie naszych dusz przez odpust jubileuszowy; 2° pokazanie duchowieństwu i ludziom, że jesteśmy całkowicie, absolutnie i wyłącznie katolikami – na przekór oszczerstwom, których jesteśmy od wielu lat ofiarami; 3° przypomnienie, że kościoły te zostały budowane przez naszych ojców w duchu Tradycyjnej wiary i dla Mszy Tradycyjnej. Dlatego jesteśmy w tych kościołach „u siebie”, w naszym właściwym domu. Nasze wykluczenie jest i pozostanie niesłychaną niesprawiedliwością. (Ks. Pierre-Marie Laurencon, za „Fideliter” nr 140, marzec–kwiecień 2001)

Azja

W listopadzie ub.r. dwóch księży Bractwa po raz trzeci wybrało się w podróż misyjną do Wietnamu. Jest to zawsze trudne przedsięwzięcie, które wymaga dużo roztropności z powodu wrogości rządu do religii katolickiej. Nawiązali oni ciekawe kontakty z kapłanami i zakonnikami oraz odwiedzili kilkanaście grup wiernych.

W marcu 2001 ks. Franz Schmidberger odwiedził przeoraty Bractwa w Azji: w Indiach, Sri Lance, na Filipinach, w Południowej Korei i Singapurze. W tym wielkim rejonie świata pracuje 13 kapłanów; czterech z nich w Manili. Oprócz spotkań z kapłanami Bractwa i z wiernymi, ks. Schmidberger spotkał się z 10 miejscowymi kapłanami oraz skorzystał z zaproszenia pięciu biskupów na rozmowę w Singapurze, na wyspie Ilo Ilo, w Manili i w Sri Lance. Ks. Schmidberger był bardzo zadowolony z tych cennych kontaktów z niższym i wyższym duchowieństwem Azji. (Serwis Informacyjny D.I.C.I. nr 2, kwiecień 2001)

Ameryka Południowa

W Brazylii został otwarty pierwszy przeorat Bractwa Św. Piusa X w Santa Maria, mieście prowincji Rio Grande do Sul, na południu kraju. Jest to 9. przeorat dystryktu Ameryki Południowej. Oprócz Bractwa Św. Piusa X Tradycja jest obecna w Brazylii w diecezji Campos, gdzie ok. 2/3 katolików tej diecezji wraz z kapłanami Bractwa Św. Jana-Marii Vianneya pozostało wiernymi Tradycji. Poza tym w Nova Friburgo istnieje klasztor Benedyktynów Tradycji.

W Meksyku powstał również nowy przeorat Bractwa Św. Piusa X – w Orizaba (prowincja Veracruz). Stało się to dokładnie w 20 lat po pierwszej wizycie arcybiskupa Lefebvre, który w styczniu 1981 został zaproszony przez ok. 50 wiernych Tradycji. Odprawiał on wtedy Mszę świętą oraz udzielił sakramentu bierzmowania w warunkach podobnych do tych, jakie doświadczali pierwsi chrześcijanie w katakumbach, ponieważ ustawy państwowe były bardzo wrogie wobec sprawowania kultu katolickiego.

21 stycznia odbyło się poświęcenie nowego przeoratu p.w. bł. Rafaela Guizar y Valencia w obecności ok. 250 wiernych. Odtąd trzej kapłani Bractwa będą się zajmować rozwojem apostolatu w tej części Meksyku, gdzie oprócz przeoratu istnieją jeszcze dwie inne kaplice: w miastach Dos Rios i Puebla (patrz artykuł w Zawsze wierni). Jest to 5. przeorat Bractwa w dystrykcie Meksyku. (za „Dios nunca muere” nr 4, 2001)

Stany Zjednoczone

Ks. Peter Scott, przełożony dystryktu, przekazał aktualne dane statystyczne Bractwa Św. Piusa X w Stanach Zjednoczonych na dzień 1 stycznia 2001 r.: 42 kapłanów, 6 braci, 14 przeoratów, 96 kościołów i kaplic, 26 szkół. Ponadto z Bractwem współpracuje ok. 100 zaprzyjaźnionych kapłanów (niektórzy z nich mają swe własne kościoły i parafie), a w seminarium Bractwa w Winonie studiuje ok. 40 kleryków. Sześciu kapłanów Bractwa to profesorzy. Istnieją również klasztor benedyktyński Tradycji w stanie Nowy Meksyk (wspomniany w poprzednim numerze Zawsze wierni), nowicjat sióstr Bractwa w stanie Minnesota oraz Karmel w stanie Waszyngton.

Polska

Ks. Karl Stehlin odbył cykl wykładów pod wspólnym tytułem „Liberalizm – największy wróg Kościoła”. Wykłady miały miejsce w Gdańsku, Toruniu, Gliwicach, Krakowie i Rzeszowie.

1 maja br. ks. Karl Stehlin poświęcił pierwszą księgarnię Wydawnictwa Te Deum w Polsce. Księgarnia ta mieści się w Częstochowie przy ul. Św. Barbary 15; pielgrzymi oraz mieszkańcy Częstochowy będą mogli w niej nabywać wartościowe książki katolickie (różnych wydawców) oraz dewocjonalia. W podziemiach księgarni 13 maja została otwarta kolejna kaplica Bractwa w Polsce, p.w. św. Atanazego. Msze św. będą w niej odprawiane co tydzień w niedziele o godz. 18:00. Ω