Św. Piotra Kanizjusza, Wyznawcy i Doktora Kościoła [3 kl.]

Inne serwisy:

Krucjata eucharystyczna
KOMUNIKATY

23.04—28.04 Bajerze

rekolekcje ignacjańskie dla kobiet

28.04 Warszawa

dzień skupienia dla kandydatów do bierzmowania

28.04 Kraków

nie będzie Mszy św. (jednorazowo)

28.04 Lublin

nie będzie Mszy św. (jednorazowo)

29.04—03.05 Susiec zmiana

dni skupienia dla rodzin

29.04 Lublin

zmiana godziny Mszy św. (jednorazowo)

05.05 Kraków

nie będzie Mszy św. (jednorazowo)

09.05 Jastrzębie-Zdrój

wykład x. Łukasza Szydłowskiego FSSPX

10.05 Nowy Targ

wykład x. Łukasza Szydłowskiego FSSPX

11.05—13.05 Poznań

zlot Rycerstwa Niepokalanej dla chłopców

12.05 Kraków

spotkanie koła apologetycznego

12.05 Kraków

spotkanie wiernych

24.05 Gdynia

wizyta międzynarodowego moderatora MI ks. Karola Stehlina FSSPX

25.05 Katowice

wizyta międzynarodowego moderatora MI ks. Karola Stehlina FSSPX

26.05—27.05 Warszawa

III Ogólnopolski Zlot Rycerstwa Niepokalanej Tradycyjnej Obserwancji

16.06 Puszczykowo

VII Poznański Piknik Tradycji

23.06 Olsztyn zmiana

IV Pielgrzymka Tradycji Katolickiej do Gietrzwałdu

25.06—29.06

rekolekcje montfortiańskie dla mężczyzn

29.06 Warszawa

wyjazd na święcenia kapłańskie do Zaitzkofen

02.07—06.07

rekolekcje montfortiańskie dla kobiet

09.07—18.07 Jaworki k. Szczawnicy

obóz wakacyjny dla chłopców

18.07—27.07 Jaworki k. Szczawnicy

obóz wakacyjny dla dziewcząt

16.08—22.08 Beskid Żywiecki

obóz wędrowny dla chłopców

21.08—27.08 Beskid Żywiecki

obóz wędrowny dla dziewcząt

27.08—01.09

rekolekcje ignacjańskie dla kobiet

03.09—08.09

rekolekcje ignacjańskie dla mężczyzn

Św. Pius X Rekolekcje ignacjańskie Mały modlitewnik łaciński Krucjata różańcowa Filozofia św. Tomasza z Akwinu Katecheza DVD dla kapłanów Mszalik codzienny
Zawsze wierni nr 1/2016 (182)

ks. Szymon Bańka FSSPX

Od redakcji

Drodzy Czytelnicy!

„Czekając na Gotfryda z Bouillon” – tak brzmi tytuł jednego z artykułów, który w tym numerze dla Państwa przygotowaliśmy. Tymi słowy bardzo jasno odnosimy się do historii oraz idei krucjat. Pośród tych wielkich zawirowań, których jesteśmy świadkami, wśród nowej „wędrówki ludów”, gdzie zderzają się ze sobą cywilizacje, wyznania i światopoglądy, pragniemy przedstawić Państwu islam z tak bardzo dzisiaj niepopularnego punktu widzenia. Można by powiedzieć prowokująco, że chcemy przedstawić islam z perspektywy krzyżowca, jednak tylko ten jeden punkt widzenia nas nie satysfakcjonuje. Dlatego przedstawiamy dzisiaj tę religię również oczami trzynastowiecznych scholastyków, dziewiętnastowiecznych konwertytów i oczywiście zatrwożonych obecną sytuacją katolików dwudziestego pierwszego wieku.

Słusznie zauważa autor jednego z tekstów, Paweł Siergiejczyk, że naprzeciw fali ekspansywnego, głodnego nowych ziem i perspektyw islamu nie staje dzisiaj silna i zjednoczona Europa XI wieku, wieku krucjat, wieku Gotfryda z Bouillon. Nie staje również poróżniona i osłabiona, ale wciąż zdolna do wielkich porywów i czynów Europa XVI i XVII wieku, Europa Lepanto i odsieczy wiedeńskiej. Naprzeciw tej fali, która przybywa – jak to wyrażał już Chesterton – „z pustyni”, staje zblazowana, znudzona używaniem, hedonistyczna Europa. Staje również Kościół złamany wewnętrznie liberalizmem i neomodernizmem, Kościół, który w tych czasach wielkich ruchów wszelkiego rodzaju – ruchów mas ludzkich i idei – nie ma światu nic ważniejszego do przekazania, jak tylko troskę o zagadnienia ekologiczne, wyrażone w encyklice papieża Franciszka Laudato si. Kościół, który w tych czasach moralnego upadku nie znajduje nic pilniejszego nad dyskusję o tym, na ile Boże przykazania jeszcze nas obowiązują, co widzieliśmy w trakcie ostatniego synodu o rodzinie. Jak słusznie zauważa autor artykułu Prawdziwa miłość bliźniego, brakuje nam naprawdę katolickiej odpowiedzi na palące pytania i problemy naszych czasów.

Europie brakuje jednoznacznie alternatywy dla prężnej ekspansji islamu. Starzejące się i duchowo wypalone społeczeństwo Europy Zachodniej zdaje się postrzegać tę ekspansję jako dosyć marginalne zjawisko, które korzystnie wpłynie na demografię naszego kontynentu.

Dlatego pierwszym krokiem jest rzetelne poznanie tej wielkiej fali, niosącej ludzi i poglądy, która stoi u naszych bram i częściowo już nas zalewa. Temu mają służyć artykuły bieżącego numeru „Zawsze Wierni”. Mamy tutaj okazję spojrzeć na genezę islamu, na jego podstawowe twierdzenia, na jego założyciela. Mamy możliwość krytycznego spojrzenia na Koran, możemy dowiedzieć się, co św. Tomasz z Akwinu miał do powiedzenia na temat islamu oraz poznać problemy i przeszkody, jakie stają przed kimś, kto zapragnie tę religię porzucić.

Wiele z zamieszczonych w tym numerze artykułów rozpatruje problem nawrócenia muzułmanów i wspomnianej już bezsilności Europy. I tak po pierwszym kroku, po poznaniu, czym jest ten wielki „duch pustyni”, który dotarł do granic naszego kontynentu, musi nadejść również drugi krok. Refleksja i praca nad nami samymi. Nic nie pomoże zamartwianie się trudną sytuacją, w której się znaleźliśmy. Jedyne, co może nam pomóc, to wprowadzanie Królestwa Chrystusowego tutaj na tej ziemi. Najpierw i przede wszystkim wprowadzanie Królestwa Chrystusowego w naszych sercach. Przepełnianie naszych dusz Chrystusem, poprzez modlitwę, sakramenty święte, poznawanie wielkich prawd naszej wiary i uczynki miłości bliźniego.

Przepełnianie naszych serc, naszych rodzin, środowisk i wspólnot Chrystusem – to jest nasze wielkie zadanie i w ten sposób utwierdzamy prawdziwą katolicką cywilizację, w ten sposób budujemy christianitas i prowadzimy dusze do wiecznej Ojczyzny! I tego Wam wszystkim z całego serca życzę!

Strona głównaKapliceKomunikaty duszpasterskieMultimedia„Zawsze Wierni”KontaktKsięgarnia wysyłkowa

Najnowszy numer „Zawsze Wierni”

Coście uczynili z przybytkiem Ojca mego?

Najnowszy materiał do pobrania

Pokuta w duchu Fatimy

rekolekcje wielkopostne wygłoszone przez o. Tomasza OP

Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X

© 1997—2018 Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o.